Jaki palnik turystyczny wybrać? Który najlepszy?
Jaki palnik turystyczny?
Pierwszym i zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem palników jest palnik gazowy turystyczny na kartusze. To konstrukcja z małą butlą gazową oraz mocowaniem nad nią. Palnik turystyczny do butli gazowej ma specjalne standaryzowane mocowanie, przez co butle są wymienne i możemy dokupić je osobno. Palniki takie dają duży i ciepły płomień i przy ich pomocy możemy ugotować również większy posiłek.
W miejscach, gdzie dostęp do wymiennych butli jest utrudniony — np. w górach lub na odludziu dobrym wyborem są palniki na benzynę, lub ropę. Obecnie są one porównywalnych rozmiarów i wagi co te gazowe. Uzupełnianie paliwa ciekłego jest bardziej komfortowe niż transport kilku butli gazowych. Są one też odporniejsze na temperatury minusowe oraz można z powodzeniem używać ich na dużych wysokościach.
Bardzo popularne stają się również palniki na alkohol. Są one małych rozmiarów, a ich największą zaletą jest możliwość zasilania nieczyszczonym spirytusem czy naftą. Obecnie przeżywają drugą młodość, a na zachodzie konkurują z tymi gazowymi. Jeśli zależy nam na małej objętości bagażu i niskiej wadze możemy skompletować zestaw ultralekki. Aby to zrobić, będziemy potrzebować mini palnik oraz ręczny palnik gazowy. Jest to mała nakładka z mocowaniem na małe naczynie i dozownik z gazem w wielkości kilkunastu — kilkudziesięciu centymetrów. Przypomina on ten z naszej kuchni do np. karmelizacji cukru czy przypiekania sera. Takie rozwiązanie umożliwi zrobienie kawy lub zupki z proszku, a jednocześnie będzie poręczne.
Jednym z ciekawszych i wartych uwagi rozwiązań jest palnik gazowy do grilla. Jego zasada działania jest taka sama jak kuchenki kartuszowej, ale specjalny kształt i naczynie na żywność sprawiają, że w górach oprócz gotowania wody możemy zjeść grillowaną kiełbaskę.
Palnik turystyczny - parametry
Niezależnie od tego, jaki palnik turystyczny wybierzemy, powinniśmy podczas wyboru konkretnego modelu wziąć kilka rzeczy pod uwagę. Są to min:
- waga palnika
- rozmiar zestawu
- rodzaj paliwa
- waga naczynia
Jednym z najważniejszych elementów jest waga palnika. Warto przed zakupem porównać te parametry. Podczas wypadów w góry czy z dala od cywilizacji każdy zbędny kilogram jest przeszkadzającym balastem i warto z tego powodu wybrać minimalistyczną wersję. Jeśli podróżujemy samochodem i nie planujemy osobistego transportu, można wybrać modele solidniejsze, które dadzą możliwość przygotowania większego posiłku.
Palnik turystyczny to nie wszystko. Niezwykle ważną kwestią jest też waga naczynia. Najcięższe z nich to zwykłe metalowe garnki. Jeśli mamy wybór lepiej porzucić je na rzecz naczyń aluminiowych. Są one znacznie cieńsze i lżejsze. Najlepsze właściwości pod względem wagi oraz czasu gotowania mają naczynia tytanowe. Najcieńsza warstwa metalu pozwala na szybkie przyrządzenie pożywienia, a lekka waga jest nieoceniona w czasie wędrówki. Jedynym minusem jest wyższa cena, którą warto jednak zapłacić, jeśli planujemy taki zakup na dłużej.
Wybierając palnik turystyczny, warto zaopatrzyć się w pokrowiec, który ochroni naszą konstrukcję od piasku czy kurzu. Przydatnym elementem jest także osłona przeciwwiatrowa. Zdecydowanie sprawdzi się ona lepiej niż prowizoryczne przesłony z plecaka.
Polecane palniki turystyczne
Na rynku istnieje wiele modeli i firm, które rywalizują o miano najlepszej. Spośród tej rzeszy warto wybierać produkty kilku wiodących firm. Gwarantuje to niezawodność, funkcjonalność oraz dobre właściwości użytkowe. Pierwszą z nich jest szwedzka Primus. Duże doświadczenie i dobre jakościowo produkty, które możemy otrzymać w przystępnej cenie, sprawiają, że jest jednym z liderów w branży. Kolejną godną zaufania marką jest Kovea. Cieszy się ona dużą popularnością wśród użytkowników, a główną jej cechą jest przystępność cenowa. Dobrym przykładem jest palnik turystyczny Kovea Fireman w cenie ok. 100 zł, który sprawdzi się w wielu sytuacjach i będzie ekonomicznym rozwiązaniem.
Najpopularniejsze kuchenki turystyczne
Bardzo przydatnym modelem jest kartuszowy Primus Micron Trail Stove. Małe rozmiary, długi czas użytkowania oraz szybkie gotowanie sprawia, że sprawdzi się on na większości wycieczek, oraz wypadów w góry. Jednym z lepszych producentów sprzętu biwakowego jest marka Coleman. Wybierając produkty powyższych firm, możemy skupić się na szczegółach palnika, gdyż wszystkie modele tych marek prezentują wysoki poziom jakościowy.
Jak wyczyścić palniki gazowe?
Gazowy palnik turystyczny wymaga również czyszczenia i konserwacji. Zapewni to długie i bezproblemowe działanie. W tym celu po każdej wycieczce należy zdemontować go, jak najbardziej się da. Elementy, na których jest sadza, można przeczyścić szczoteczką do zębów lub szmatką. Wszystkie elementy należy również przetrzeć wilgotną ściereczką. Zawór przykręcany do butli również należy delikatnie oczyścić — zagwarantuje to prawidłowe dokręcanie i szczelność. Do tego celu możemy użyć również instrukcji obsługi, która jest pomocna.
Komentarze (0)